IMG_8773вислоухая кошка11

                            

Szkocki zwisłouchy(Scottish Fold)

Historia rasy

Protoplastka rasy scottish fold była biala kotka Susie mieszkająca na farmie w pobliżu Coupar Angus w regionie Tayside w Szcocji. Susie zauważył w 1961 rokuWilliam Ross,który oczarowany uroda kotki zajął się hodowla kotów z uszami załamanymi jak uszy królika.  Wkrotce Mary i William założyli hodowlie,a w 1966 roku nadali rasie  nazwę sckottish fold .

Szcocki Foldy są inteligentne,łagodne,o miłym ,glosie .Łatwo dostosowują się do nowych ludzi i sytuacji. Sa bardzo lojalne ,maja tendencji do tworzenia silnych więzi z jedna osoba w gospodarstwie domowym,chociaż pozwalają przytulać się wszystkim domownikom .Bardzo lubią zabawy,maja silny instynkt łowiecki,dlatego długo zachowują chęć do zabaw ruchomych. Doskonale nadają się do każdych warunków mieszkaniowych. Koty o królewskich manierach ,szybko się uczy . Z innymi zwierzętami poprawne relacje,ale równie dobrze czuje się sam.

Pielęgnacja kota

Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu oraz systematyczne sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów.

Ciekawostka

Kocięta rodzą się z uszami podobnymi do innych kotów ,dopiero w3-4 tygodniu życia pojawia się kształt zwisającego ucha.


 

 Kot Brytyjski (British Shorthair)  IMG_6888

Historia rasy

Legenda głosi ,ze protoplaści dzisiejszych kotów brytyjskich -jako koty użytkowe,tępiące gryzonie -przywędrowały do Wielkiej Brytanii z legionami rzymskimi.

 Brytyjczyki sławę zyskały na wystawie w Crystal Palace w 1871 roku.Wygrał ja srebrzysty krótkowłosy kot brytyjski należący do sędziego Harrisona Weira i został ogłoszony narodowym kotem Brytyjczykow. Wówczas był to kot masywny,z doża , okrągła głowa i dużymi oczami oraz z gęsta, delikatna sierścią .

B czasie drugiej światowej wojny koty te bardzo ucierpiały .Trudne warunki bytowe spowodowały, ze przetrwało niewiele osobników mogących kontynuować linie hodowlane ,a rasa zaczęta wymierać. Aby ja ratować ,koty brytyjskie krzyżowano z persami.

Obecny wygląd przedstawicieli rasy znacznie rożni się od pierwotnego wyglądu,są bardziej krepę ,potężniejsze,maja większe głowy szersze policzki .Po kocie kartuskim przejęły niebieski kolor futerka,a po perskim -kształt głowy ,nosa i policzków.

Usposobienie

Koty brytyskie są bardzo inteligentne,zrównoważone i szybko przywiązują się do opiekuna. Uwielbiaja zabawy ,są bardzo towarzyskie i kontaktowe.Nie lubią się wspinać i wdrapywać na meble, wystarczy im przestrzeń na podłodze i kanapach.