Najlepsze karmy dla rasowych kotów

wpis w: Bez kategorii, Porady | 0

Sprobowałam  kilkadziesiąt rodzajów karm dla kotów.

Zdziwisz się.

Obok takich, które są zrobione z marnych n4% mięsa i produktów ubocznych” są też takie, które składają się w 96% z mięsa!!! Takie są oczywiście najdroższe.

Ale jest jeszcze jedna ciekawa rzecz. Dotyczy to w takim samym stopniu ludzi, co kotów?!

Kiedy jesz śmieciowe przekąski, to właściwie ciągle jesteś glodny. Ciągle masz ochotę sięgnąć jeszcze po coś. Jesz więc dużo więcej niż w rzeczywistości potrzebujesz, co ma potem konsekwencje w odniesieniu do sylwetki i zdrowia .      Ale kiedy zjesz dobry, zdrowy gorący obiad zlożony z pelnowartościowych składników, to skutecznie i na długo zaspokajasz głod. Nie potrzebujesz wtedy dojadać mi batonikami, bo po prostu czujesz się syty.

Z kotami jest tak samo.
Kiedy karmisz je śmieciową karma złożoną z chemicznych dodatków z odpadkami mięsnymi i roślinnymi, kot jest ciągle głodny. Ciągle ma ochotę coś zjeść. I zjada więcej niż potrzebuje, bo śmieciowa karma nie dostarcza mu wystarczającej ilości niezbędnych składników, a poza tym zawarte w niej chemiczne dodatki rozregulowują jego instynktowne zapotrzebowanie na jedzenie.
  Wtedy kot zaczyna tyć i chorować.
To jest jeszcze jeden argument za tym, żeby podawać kotu trochę droższe, ale pełnowartościowe jedzenie, które najzwyczajniej w świecie zaspokoi jego głód i dostarczy mu to, co jest niezbędne do utrzymania zdrowia.
  Między najtańszymi a najdroższymi karmami jest jeszcze cała lista pośrednich.
Ja postanowiłam kupować tylko takie karmy (mokre i suche) które zawierają minimum 50% mięsa. Mogą mieć dodatki roślinne, ale nie mogą zawierać niestrawnej dla kotów pszenicy, kukurydzy i soi w jakiejkolwiek postaci.
   To nie było łatwe zadanie, bo jak pewnie sam za chwilę odkryjesz, większość karm dla kotów jest zrobiona na bazie ”glutenu kukurydzianego” albo innych form kukurydzy.
Aha, i jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Jeśli będziesz szukał dobrej karmy dla kota, nie kieruj się nazwą marki, tylko opisem konkretnego produktu. W ramach jednej marki istnieją różne klasy wyrobów i ta sama firma może produkować saszetki zawierające 50% mięsa oraz inne saszetki ,które tego mięsa mają tylko 7%
Zacznijmy od samej góry listy,czyli od najbardziej mięsnych karm, czyli takich, które mają w składzie dużo pełnowartościo wego mięsa, a jednocześnie nie zawierają żadnych syntetycznych substancji nadających masę, lepkość, smak czy zapach.
KARMY MOKRE:
# Thrive 100% mięso w rosole lub sosie własnym
# Lunderland 100% mięsa
# Hermann’s Bio Menu -96% mięsa pochodzącego z eko- logicznych gospodarstw z dodatkiem równie bezpiecznych i pozbawionych chemii roślin
# Power of Nature 95% mięsa warzywa i dodatki
# O’Canis 84% podrobów 15% mięsa dodatki
# Fish4Cats 91% ryb naturalne, zdrowe dodatki
# Renske mięsne 75-80% mięsa wątroba dodatki
# Almo Nature Green Label 75% mięsa bulion ryż
# Applaws Premium 70-75% mięsa t ryż dodatki
# Moonlight 70% mięsa naturalne, zdrowe dodatki
# Catz Finefood 70% mięsa t warzywa i inne naturalne, zdrowe dodatki
# Evanger’s 65-71% mięsa wątroba Canagan 59% mięsa wywar mięsny i warzywa
# Feringa 96% mięsa z podrobami (w tym mięso 20-36%)
# Granatapet Delicatessen 72% mięsa z podrobami (w tym 36-72% mięsa zależnie od smaku)
# Leonardo Super Premium 50% mięsa warzywa
# Renske rybne ok. 50% mięsa
# Miamor Feine Fillets ok. 50% mięsa
# Animonda von Feinsten Select 50% mięsa
# Porta 21 37-70% mięsa (zależnie od rodzaju mięsa).
karm dla brytyjskiego
Pamiętaj, że w ramach jednej marki poszczególne produkty mogą się bardzo od siebie różnić. Na przykład saszetki Almo Nature Green Label zawiera 75% mięsa, ale Almo Nature B Label ma już tylko 20% mięsa wraz z produktami ubocznymi (w niejasnych proporcjach).
To samo dotyczy puszek Almo Nature Legend ma 75% mięsa, ale Almo Nature Daily Menu -już tylko 19%” mięsa wraz z pro duktami ubocznymi”.
KARMY SUCHE:
Dobra sucha karma inna składać się w z mięsa . Nie powinna zawierać w ogóle kukurydzy ,soi i pszenicy . Kiedy zaczniesz czytać etykiety, odkryjesz ze zdumieniem, że są karmy dla kotów, które są zrobione z głównie z kukurydzy! Łatwo to poznać po tym ,że  ten składnik jest wymieniony na pierwszym miejscu.
Wśród następnych składników najprawdopodobniej nie znajdziesz też mięsa, ale „mączkę drobiową” albo ,,hydrolizat z drobiu” lub „hydrolizowaną wolowinę”. To nie jest mięso. To chemicznie przetworzone substancje, które dawno straciły swoje oryginalne właściwości.
Oto najlepsze suche karmy dla kotów, jakie znalazłam:
# Essential Jaguar -80% mięsa warzywa
# Wild Cat Etosha 80% mięsa +warzywa
# Power of Nature 80% mięsa
# ZiwiPeak-85% mięsa wraz z podrobami małże i warzywa
# Purizon 70% mięsa warzywa i zioła
# Orijen ok. 70% mięsa i podrobów warzywa i zioła
# Canagan ok. 65% mięsa
# Porta 21 Feline Finest ok. 60% mięsa
# Acana ok. 55% mięsa
# GranataPet 40 mięsa
A co z najbardziej popularnymi i najtańszymi markami?
Przeczytaj jaki jest skład tych karm!!!
     Zdziwisz się.
Na prawie wszystkich opakowaniach jest napisane „wysokiej jakości karma”, ale nigdzie nie jest podane kto zmierzył tę karmę i jaką linijką.
Każdy producent może oświadczyć, że jego karma jest „zbilansowana i kompletna”, ponieważ nie da się ukryć, że zawiera różne składniki, które dają pozór „zbilansowania”. Producent pomija fakt, zbilansował swoją karmę głównie ze zbóż i odpadków z rzeźni.
A czy jego karma nie jest „kompletna „?
Oczywiście, że jest.
W tym sensie, że ktoś przygotował recepturę składającą się z kilku lub kilkunastu składników, które tworzą „komplet”. Pomijamy fakt że te składniki są najtańsze, złej jakości i w ogóle nie przeznaczone do jedzenia przez koty.
Niektórzy producenci zachęcają na opakowaniu, że ich karma ,,zawiera prawdziwe mięso”. Kiedy sprawdzisz ile go jest, okaże się, że mięsa jest 15%, a reszta to kukurydza, pszenica i inne ,trudne do rozszyfrowania składniki .
Są nawet karmy w pełni ekologiczne, zawierające składniki z chronionych upraw bez chemii. Mogłoby się wydawać, że to jest najlepszy wybór, ale znów zawsze sprawdź co jest konkretnie wymienione na etykiecie i w jakiej ilości. Może się okazać, że ta super ekologiczna bio karma dla kotów jest zrobiona głównie z pszenicy (ekologicznej, ha ha ha) z dodatkiem ,,mięs i produk- tów ubocznych”, czyli odpadków z rzeźni.
Czytaj etykiety !!!!  I dbaj o swojego kota teraz,żeby później nie martwić się o jego stan zdrowia.

Zostaw Komentarz